Tip na výlet pro potěchu a harmonizaci ducha i těla

Drátenická skála, někdy zvaná Dráteničky nebo Drátník

Je to přírodní památka poblíž obce Sněžné v nadmořské výšce 715 – 775 m. Tvoří nejvyšší dominantu centrální části Žďárských vrchů. Nachází se zde velké množství těžších i lehčích horolezeckých tras. Velmi snadný přístup k ní je z obce Blatiny či Samotín, kde je možné nechat auto a samotná skála je co by kamenem dohodil.
Název vznikl v době, kdy zde přespávali dráteníci putující za svou prací. A prý je zde i ukrytý poklad.
Tak hledejte, třeba budete mít štěstí.

Při zmínce o Blatinách nemohu zapomenout na rodinnou pražírnu kávy Hofr, která vznikla v roce 1990 a o pět let později zde byla otevřena i kavárna s možností ubytování. Kouzelná příroda kolem vybízí k pěší turistice s příjemnou zastávkou v kavárně, kde je možnost ochutnat kávu upravenou podle různých receptur. Pražírna je malinká a tak i zdejší produkce není největší, kdo však tuto kávu ochutnal, rád se k ní vrací. A proč zrovna tento název? Vznikl spojením dvou nejběžnějších českých jmen – Honza a Franta – lidí, kteří se na založení pražírny podíleli.

Cestou zpět nemůžeme minout obec Sněžné. Japonská zahrada pana Pavla Šimona je opravdu kouzelná, dělaná s umem a láskou. Po prohlídce úžasného areálu zahrady si můžete vybrat bonsaje, bonsajové misky nebo keramiku, která pochází z dílny jeho manželky a odvézt si vzpomínku. Rádi se sem vracíme v každém ročním období a objevujeme stále něco nového.
Odpočinout uchozeným nožičkám si můžete v klasické cukrárně se sladkými dobrůtkami vyhlášenými v celém okolí.
Pro potěchu ducha bychom ještě doporučili návštěvu Galerie ve Sněžném, kde můžete shlédnout výtvarná díla malířů z celé republiky. Je to kousíček od cukrárny.
A pak hurá domů do stavení.

duben-013-081.jpgduben-013-085.jpgduben-013-086.jpgduben-013-089.jpghydrangeas.jpg
← Zpět na přehled