Tohle musíte vidět

Při hledání inspirace pro březnový výlet jsme narazili na úžasný článek o lokalitě, kterou bychom chtěli všem vřele doporučit. Vzhledem k tomu, že se nám líbí popis místa i fota, která opravdu odpovídají skutečnosti, rozhodli jsme se uvést celý článek. Těžko bychom hledali slova, která by lépe vyjádřila toto krásné místo. Cestou z Pavlovic se můžete zastavit ve Vítochově u starého gotického kostelíka postaveného ve 13. století. Toto místo je zvláštní svým klidem a vyzařující energií.

Tohle musíte vidět. U vísky Chlébské právě kvetou desetitisíce bledulí

25. března 2009
Tuhle raritu můžete vidět jen jednou za rok! Vždy zjara se údolí potoka u vísky Chlébské na Vysočině promění v přírodní unikát, kdy tu kvetou desetitisíce bledulí. I proto je oblast už téměř 60 let přírodní rezervací a od roku 2005 je chráněná i v rámci Evropy.

Neuvěřitelná podívaná

Jakmile se po zimě začne o slovo hlásit předjaří, stane se Chlébské, vesnička nedaleko městečka Nedvědice, položená na rozhraní krajů Jihomoravského a Vysočiny, epicentrem zájmu turistů. Jako by všichni toužili po dlouhé zimě přivítat probouzející se jarní přírodu.
Malebné, uzoučké údolí s chalupami posazenými do prudkých strání nedává zpočátku nic tušit. Moment překvapení si schovává na poslední chvíli. Hlavní vodítko představuje koryto Chlébského potoka. Až na kraji vesnice to přijde.
Nejdřív se objeví první trsy bledulí jarních, ozdobené krémovými lucernami. Metr za metrem jich přibývá, kam až oko dohlédne.
Vykukují zpod větvoví stromů i z podmáčených louček okolo bahnitých tůní, sestupují až na samý okraj bublající bystřiny, takže v takřka dvoukilometrovém úseku vytvářejí souvislý nepřerušený koberec. Kvetou jich tu desetitisíce…

Unikátní koncentrace bledulí přispěla k tomu, že už v roce 1953 bylo Údolí Chlébského potoka vyhlášeno přírodní rezervací. Výjimečný výskyt bledulí je vázán zejména na vzácné údolní olšové a jasanové luhy.
Před několika lety se pak rezervace i okolní lužní lesy dostaly i na seznam evropsky chráněných lokalit Natura 2000, chráněno je téměř 140 hektarů plochy.
Navzdory přísné ochraně je stále možné nejzajímavější partie lokality navštívit, protože tudy prochází značená stezka.
Zastávka střídá zastávku a spouště fotoaparátů bez oddechu cvakají. Pro četné návštěvníky se výprava za bledulemi „do Chlébského“ stala takřka povinnou tradicí. Je však třeba vyrazit co nejdříve, protože tahle poutavá hra trvá pouze několik týdnů. Právě nyní dospěla do svého vrcholného stadia.

Taje Svratecké hornatiny
Pokud se na to po zimě fyzicky cítíte, můžete dále pokračovat malebnou krajinou až do půvabného městečka Kunštátu, proslaveného pozoruhodným psím hřbitovem v areálu zdejšího zámeckého parku a známou Jeskyní Blanických rytířů.

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/…a-vylet.aspx?…

Z Chlébského stojí, co by kamenem dohodil, náš jeden z nejkrásnějších hradů – Pernštejn. V tomto období ještě není otevřen, ale určitě stojí za to pokochat se pohledem z nádvoří, které je přístupné.

Na zpáteční cestě se zastavte v údolí Svratky nedaleko Švařce. Oblast jalovcové lokality patří mezi ojedinělé na našem území.

A jedeme dál … čeká nás obec Vír.

Obec Vír není známá jen Vírskou přehradou, ale patří mezi nejkrásnější obce roku a v zimě mohou horolezci zdolávat ledovou stěnu.
Ne každý ví, že před 50ti lety pod vodou Vírské přehrady skončily domy a tudíž i osudy mnoha rodin zatopených obcí Chudobín a Hamry. Když je velké sucho a voda z přehrady ubývá, lze s trochou fantazie najít zbytky zatopených domů a cesty, které vedly vesnicí.

Podél Vírské přehrady vede cyklostezka a naučná stezka, a tak se dnes můžeme kochat krásnou čistou přírodou okolí.

Cestou zpět na nás ještě dýchne trocha historie. V Dalečíně nás vítá mohutné torzo zdiva hradu ze 14. století. Na čas se stal sídlem loupeživých rytířů a v 16. století zpustl a byl pobořen. Co všechno se asi za zdmi tohoto hradu odehrávalo?

A to už jsme v Jimramově. Krásné starobylé městečko se svou historií. Když jimramovský rodák Jan Karafiát psal svoje Broučky, určitě čerpal z krásné přírody Vysočiny. Totéž se odráželo i v dílech dalších jimramovských rodáků – bratří Mrštíků. To je jen malý výčet těch slavných, kterí se zde narodili.

Určitě máte po dlouhé cestě hlad. Doporučili bychom vám navštívit velmi příjemnou restauraci Jimram v Jimramově, kde můžete i se svými mazlíčky a nikdo se na vás zlobit nebude a vaše děti se zabaví buď na velké zahradě, nebo u stolu při společenských hrách, které jsou tu k dispozici.

No, a teď už hajdy domů. Je to jen přes kopec.

brezen-2013-018.jpgbrezen-2013-019.jpgbrezen-2013-027.jpgbrezen-2013-032.jpgbrezen-2013-036.jpgbrezen-2013-043.jpgbrezen010-048.jpgbrezen010-054.jpgbrezen010-055.jpgbrezen010-056.jpgbrezen010-058.jpgrijen-010-079.jpgunor-2013-093.jpg
← Zpět na přehled